O jachcie
Lövsavs Akademiet
Duński konstruktor jachtów mieszkający w Szwecji, Bjørn Olsen, zbudował w latach pięćdziesiątych na własne potrzeby niewielki jacht żaglowy o nowoczesnych kształtach i sklejkowym kadłubie pokrytym włóknem szklanym. Konstrukcja okazała się bardzo udana i spodobała się jego szwedzkim przyjaciołom z okolic Goteborga.
Powołali oni do życia stowarzyszenie Lövsavs Akademiet (LA), które zamówiło u Bjørna Olsena projekt nieco większej jednostki, która zapewnić miała przyjemność oraz łatwość żeglugi rekreacyjnej, przy zachowaniu dzielności pozwalającej bezpiecznie żeglować po Morzu Północnym.
Nazwa stowarzyszenia stanowi żart językowy doskonale oddający sąsiedzkie złośliwości pomiędzy Duńczykami i Szwedami. Lövsavs oznacza w języku Duńskim piłę do drewna, natomiast w Szwedzkim jest to cały zestaw narzędzi i maszyn niezbędnych do obróbki drewna.
podpis pod zdjęciem mówi: kiedy się pojawila to była piekielna maszyna
LA Krydser
Owocem pracy konstruktora był zakończony w 1958 roku projekt 30-stopowego jachtu, któremu nadano nazwę LA Krydser (LA Cruiser). Pierwszy prototyp został wyposażony w kil typu fin, ale kolejne otrzymały bardziej tradycyjny długi kil. Zastosowano za to najnowocześniejsze w latach pięćdziesiątych rozwiązania - podniesiony pokład oraz kadłub zbudowany ze sklejki wodoodpornej, pokrytej cienką warstwą laminatu.
Jachty były budowane przez kilka zakładów, w tym Botved Boats, czyli firmę w której pracował brat Bjørna, Knud Olsen (konstruktor popularnej OK Dinghy) , Elvstrøm, Børresen Bådebyggeri i Guldborg Marine.
Konstrukcja okazała się tak udana, że powstało w sumie około 190 egzemplarzy, w tym kilkanaście amatorskich kopii nazywanych LD Krydser.
Jacht był uznawany za bardzo komfortowy, wnętrze było obszerne i dobrze oświetlone, a właściwości nautyczne bardzo dobre. W magazynie "Sail and Motor" można było przeczytać, że nowo powstała organizacja klasowa dla LA Cruisera skupiała się na zachowaniu rodzinnego charakteru łodzi i przeciwdziała postrzeganiu jej jako maszyny stricte wyścigowej.
Pierwsze kilkanaście egzemplarzy trafiło w ręce członków stowarzyszenia LA, natomiast kolejne sprzedano do Danii, Stanów Zjednoczonych, Monako, Norwegii, Belgii, Szwajcarii, Niemiec oraz Anglii.
Bjørn Olsen na fali sukcesu założył firmę Olsen Yacht, projektującą i produkującą jachty. Opracował wiele udanych konstrukcji, w tym podobne w założeniach do LA Krydsera, Nimbus 26 i Nimbus 33 a jego syn kontynuuje do dzisiaj rodzinne tradycje.
Symbolem klasy LA Krydser są trzy równoległe linie odnoszące się do warstwowej konstrukcji kadłuba.
Old Sparrow
Nasz egzemplarz LA Krydser nosi numer 71 i jest jednym spośród zaledwie kilkunastu zachowanych do dzisiaj przedstawicieli swojej klasy. W Polsce znajdują się trzy tego typu jachty, ale niestety tylko nasz jest obecnie zdolny do żeglugi.
Jacht używany jest do żeglugi rekreacyjnej i zobaczyć można go w Marinie Gdańsk
Projekt kadłuba zestarzał się bardzo dobrze. Wiele rozwiązań, które szokowały w latach pięćdziesiątych, stało się przez ten czas standardem i obecnie linia LA Krydser, która uważana była za zbyt wysoką a kadłub za zbyt pękaty, wydaje się smukła i klasyczna. Zastosowanie sklejki przekłada się na konieczność ciągłego dbania o lakier i farbę, więc eksploatacja wiąże się z corocznymi remontami. Wnętrze w porównaniu ze współczesnymi konstrukcjami jest śmiesznie ciasne a wysokość stania dostępna jedynie w niewielkim obszarze w okolicach zejściówki. Kultura pracy silnika oraz mierna sterowność przy małych prędkościach (śruba za płetwą sterową) także pozostawiają wiele do życzenia. Nadal jednak pod żaglami jacht jest łatwy w obsłudze, stabilny, bardzo wygodny i potrafi dać wiele przyjemności zarówno początkującym żeglarzom jak tez starym wilkom morskim. Odpływowy kokpit jest głęboki, zapewniając dobrą osłonę załodze, natomiast dwa sztagi i spora przestrzeń na pokładzie pozwalają na wygodną zmianę żagli.
Dane techniczne
Typ: LA Krydser
Konstruktor: Bjørn Olsen, 1958
Kadłub z wodoodpornej sklejki pokrytej 2-3mm laminatem
Stocznia Guldborg Marine (Dania), zbudowano ok. 190 egzemplarzy
Rok budowy: 1962
Długość całkowita: 8,90m
Długość linii wodnej: 7,65m
Szerokość: 2,40m
Powierzchnia pomiarowa ożaglowania: 27m kw
Żagle: fok sztormowy / fok / genua / grot / spinaker
6 / 12 / 22 / 18 / 50m kw
Żagle nie mają możliwości rolowania, ale jacht wyposażony jest w dwa sztagi umożliwiające szybką ich zmianę. Refowanie grota możliwe jest poprzez nawijanie na bom o wrzecionowym kształcie.
Zbiornik wody: 55l
Zbiornik paliwa: 55l
Silnik: Volvo Penta MD2 (diesel, 2 cylindry)
Znak na żaglu: S-240
Znak wywoławczy: SPG4677
MMSI: 261039090